///**/

Servicii Spitalul Zetta

Lifting de buza superioara

Acesta este un serviciu nou pentru care va trebui sa facem contentul

Ce este liftingul de buza superioara

Atunci cand iti doresti o volumizare naturala a buzei superioare devii candidatul ideal pentru lifting. Este o procedura spectaculoasa si lejera de infrumusetare aflata in topul celor mai solicitate.

Pacientele sunt de regula doamne al caror spatiu intre nas si rosul buzei depasete 1,8 cm (distanta ideala este considerata a fi intre 1 – 1,2 cm), urmare a unor cauze genetice sau dobandite care au drept consecinta o imagine de buza superioara subtiata, cazuta, cu aspect prelungit.

Inaintarea in varsta produce modificari la nivelul tesuturilor fetei si acestea, corelate cu forta gravitationala, produc acest efect inestetic.  Prin lifting se ridica discret si elegant buza superioara lasand gurii un aspect usor intredeschis, tineresc, prin expunerea mai mare a rosului buzei.

Care sunt beneficiile interventiei

Dupa evaluarea proportiilor faciale generale si locale, tinand cont de dimensiunea buzelor, stabilim impreuna la Spitalul Zetta cea mai buna varianta pentru a obtine rezultatul dorit. Efectul va fi imediat si permanent, de-a dreptul spectaculos.

Operatia de lifting de buza superioara reda fetei o armonie prin scurtarea spatiului dintre buza superioara si nas, semn al atractivitatii. Buza devine mai concava, ridurile fine de pe ea vor fi reduse. Zambetul devine mai pregnant, dintii vor fi expusi mai elegant. Nu va mai fi nevoie de injectari ulterioare si repetate cu acid hialuronic.

Liftingul de buza superioara se poate efectua atat pacientilor mai tineri, cat si celor mai in varsta. In timp, din cauza modificarilor naturale din compozitia tesuturilor, liftingul se poate estompa usor.

Cum se efectueaza liftingul de buza superioara

Liftingul de buza superioara este o procedura chirurgicala nedureroasa, care se efectueaza cu anestezie locala sau cu alte tipuri de anestezie daca toleranta pacientei este scazuta. In cazul pacientelor cu rinoplastii sau care au mai avut acest gen de operatie, exista posibilitatea sa resimta un disconfort in timpul efectuarii anesteziei. Timpul operator este de aproximativ o ora.  Exista mai multe tehnici de lifting de buza superioara, in functie de locul de practicare a inciziilor. Doar medicul Zetta poate decide asupra alegerii dupa ce obtine consimtamantul informat al pacientei.

Dupa masurarea prealabila si stabilirea reperelor se face o incizie imediat sub nas, prelungita in lateral. Urmeaza apoi excizia unei mici portiuni de tegument, impreuna cu tesuturile subiacente, pana in plan supra muscular. Dupa o hemostaza riguroasa se practica inchiderea zonei fara tensiune locala in straturi anatomice si sutura adeziva imediat post operator (se mentine 7-10 zile). Dupa interventie, pacienta poate pleca acasa si revine pentru suprimarea firelor la sapte zile. Cicatricile nu vor fi vizibile pentru ca incizia este ascunsa in pliul natural dintre buza superioara si baza nasului.

Cat dureaza recuperarea dupa liftingul de buza superioara

Un edem (umflatura) la nivelul fetei ar putea aparea imediat dupa operatie. De obicei acesta dispare intr-un interval de 3-5 zile. Vindecarea plagii se face cam la doua saptamani distanta, timp in care aceasta se va toaleta cu ser fiziologic si cu unguent antibiotic prescris de medicul Zetta. Nu este nevoie de pansamente. Cicatricea se matureaza in cateva luni, la minimizarea ei contribuie si utilizarea de creme speciale.

Lifting de buza superioara pret

Pretul acestei proceduri incepe de la 1.000 euro si variaza in functie de tipul de anestezie ales. La Spitalul Zetta folosim substante, instrumente si materiale consumabile de inalta calitate, de la cei mai buni producatori mondiali.

Programeaza-te la un consult pentru a discuta cu unul din medicii Spitalului Zetta despre cele mai bune solutii care sa te duca acolo unde iti doresti in materie de lifting de buze.